Polski
PLN

Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera

Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że ​​trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, to fakt, ile różnych odmian mają współczesne gitary w stylu S. Dla uproszczenia postaramy się porównać tylko te marki/modele, które pozostają dość bliskie prawdziwej konstrukcji Stratocastera: posiadające 3 pojedyncze cewki, klasyczny mostek tremolo, podwójnie nacięty korpus i 25,5-calową skalę. Zobaczysz, że nawet przy tych ograniczeniach jest wiele opcji do wyboru.

Dlaczego nie Fender?

Ponieważ możesz wypróbować inną markę, więc dlaczego nie spróbować?

Toczy się otwarta debata (a raczej – wojna internetowa) między tymi, którzy uważają, że nazwa Stratocaster powinna być używana tylko w odniesieniu do gitar Fendera. Wszystkie inne marki to według tej grupy opiniodawców jedynie kopie. Druga strona twierdzi, że Stratocaster to „idea” wyglądu i brzmienia gitary, niezależnie od marki. Z pewnością prawdziwy wygląd i styl Stratocastera, a także wyraźny dźwięk, naprawdę należą do Fendera. To było dzieło firmy w latach pięćdziesiątych, z pewnością mają oni całą wiedzę na temat tego rodzaju gitary.

Możesz jednak chcieć zbadać odmiany. Wiele nowoczesnych marek próbuje podjąć ponadczasowy design i wprowadzić do niego pewne zwroty akcji. Zawsze szukamy nowych, inspirujących gitar, więc pozwól, że przedstawimy Ci kilka interesujących modeli butikowych marek, o których być może nigdy nie słyszałeś.

Stratocastery butikowych marek

Klasyka Jamesa Tylera

James Tyler Classic Shoreline Gold

Mimo że klejnoty Jamesa Tylera mają bardziej nowoczesny klimat, JTG (James Tyler Guitars) zaczął od modyfikacji Stratocastera dla takich artystów jak Michael Landau. James uczył się w latach 70. jako główny technik w firmie Norman's Rare Guitars w Los Angeles, aw latach 80. wyrósł na niezależnego producenta gitar. Widać, że czerpał wiele inspiracji z klasycznego projektu Stratocastera. Model Classic stanowi masywne, bardziej „pełne” podejście do strategii. Nic dziwnego, ponieważ jest wyposażony w pełniejszy, inspirowany Les Paul 59 profil gryfu, złożony promień podstrunnicy i gruby olchowy korpus. Brzmienie jest pełne, prawie fortepianowe. To gitara w stylu strat dla tych, którzy chcą więcej!

Tom Anderson Classic S

Tom Anderson to kolejny legendarny konstruktor gitar, związany ze sceną LA od lat 70. Tom zaczynał jako producent części, pracując dla Schecter Van Nuys Custom Shop i Jamesa Tylera. Później rozwinął swoją markę, która zajmuje szczególne miejsce w gitarowym świecie. Trudno opisać gitary TA (Tom Anderson) bez zaczynania od słowa „doskonałe”. W projekt włożono tak wiele badań i prac rozwojowych (takich jak niesławny romboidalny przegub gryfu lub szeroka gama przetworników), że można powiedzieć, że marka jest już na innej orbicie ze swoimi gitarami w stylu Stratocaster. Mogą być najwygodniejsze do gry - z gładką jak masło szyjką, lekkim, wyprofilowanym korpusem, progami ze stali nierdzewnej i ultra dynamicznymi, skoncentrowanymi na średnich tonach przetwornikami. Dość daleko mu do klasycznego Stratocastera, ale wygląda jak Stratocaster i ma wyjątkowe brzmienie.

Klasyczny róż Toma Andersona

Jeśli wolisz nowoczesne, łatwe do grania gitary, ale nadal chcesz mieć klasyczny wygląd - wybierz tę.

Suhr Classic S

Gitary wykonane przez Johna Suhra należą prawdopodobnie do najbardziej znanych w swoim rodzaju. Twórczość Johna przeszła poważną ewolucję i kupując Suhr nadal otrzymujesz gitarę w stylu Stratocastera, jak przystało na renomowaną markę, otrzymasz instrument o bardzo szczególnych właściwościach brzmieniowych. Naszym zdaniem te gitary to doskonale wyważone kreacje o wręcz „hi-fi” właściwościach. Jest to coś, co bardzo cenią muzycy sesyjni lub koncertujący - instrument, który można przekształcić za pomocą wzmacniaczy i stylu gry. Zwykle mają ciemniejszy dźwięk, a nie vintage. Gitary Suhr mają ugruntowaną pozycję na rynku i nie bez powodu.

John Suhr Classic S Żółty

Jeśli szukasz zbalansowanego instrumentu o dość nowoczesnym brzmieniu, który będzie wspierał Cię podczas sesji nagraniowych lub chcesz zainwestować - weź Suhr.

Xotic XSC-1

Tutaj spotykają się klimaty vintage i współczesna sztuka lutnicza. Zamknij oczy i posłuchaj dźwięku odpiętej gitary - nie odróżnisz jej od 60-letniej gitary. Rezonans i dynamika, jaką zapewnia, są niewiarygodne. Niektórzy mówią (my należymy do tej grupy), że dźwięk gitary pochodzi z gryfu, a wybrzmienie pochodzi z odpowiedniego połączenia między gryfem a korpusem. Więc jeśli chcesz przykładu doskonałości, Xotic jest tym, z którym możesz się pogodzić. Ale to nie koniec, Xotic stworzył specjalną sub-markę Raw Vintage, która specjalizuje się w tworzeniu specjalnego sprzętu. Ich siodełka mostkowe były używane przez James Tyler Guitars, a ich przetworniki są jednymi z najbardziej niesamowitych dzieł, jakie napotkaliśmy.

Xotic XSC-1

Jeśli chcesz gitarę w stylu vintage, ale nie chcesz wydawać 30 000 USD, wybierz Xotic.

Springfield linii K

Chris Kroenlein może nie jest jednym z najczęściej wyszukiwanych nazwisk przez zwykłego gitarzystę, ale szczerze mówiąc, bardzo niewiele osób jest w stanie nadać gitarze tego samego ducha i ducha vintage, co K-Line, marka stworzona przez Chrisa. . Bardzo zbliżony do swojego poprzednika, Springfield reprezentuje połączenie najwyższej jakości i klasycznych tonów. Mocno zakorzeniony w designie z lat 60-tych przenosi go na inny poziom dzięki współczesnym umiejętnościom lutniczym w przystępnej cenie.

To kolejna opcja do rozważenia, jeśli wolisz oldschoolowe Stratocastery, ale chcesz coś obecnie produkowanego.

Podobną alternatywą do rozważenia byłby Don Grosh NOS Retro.

K-Line Springfield Olympic biały

Pensa S
Jesteśmy sułtanami... Och, czekaj. Trzymać się. Mimo że większość z nas ma tendencję do łączenia nazwisk Pensa i Suhr w jednym zdaniu, obaj twórcy to zupełnie odrębne byty. Zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że produkty Johna Suhra są obecnie bardziej „mainstreamowe” i przystępne cenowo (jak na gitary butikowe), podczas gdy kreacje Rudy'ego Pensy są bardziej dla koneserów. A Pensa nie tylko stworzył niesławną gitarę MK1 dla Marka Knopflera, ale także Gustavo Cerati i Alberto Spinetta (legendy latynoskiego rocka) używali gitar Pensa.

Luis Alberto Spinetta z modelem Pensa S Signature

Te gitary są bardzo trudne do znalezienia z drugiej ręki, co może być wskazówką, co ludzie myślą o ich sprzedaży (nie robią tego). Bardzo dobrze zbudowane gitary, pozostające wierne oryginalnemu projektowi. Gdyby nie spiczasty, trójkątny wrzeciennik, mógłbyś nawet nie zauważyć różnicy.

Jeśli lubisz rzadkie, doskonale wykonane, butikowe gitary, które są jak najbardziej zbliżone do oryginalnych detali - ta jest dla Ciebie.

Melancon Artist S Custom
Gdybyśmy mieli wziąć jedną gitarę, która przejmuje klasyczne brzmienie Stratocastera i dodaje jej jeszcze więcej duszy - byłby to model The Artist S wykonany przez nieżyjącego już i wspaniałego Gerarda Melancona. Za każdym razem, gdy bierzesz ją w swoje ręce, między graczem a gitarą pojawia się wyjątkowa energia. Ta gitara ma magię, duszę i klimat. Korpus jest nieco bardziej wyprofilowany i smuklejszy, gryf ma idealny kształt litery C, a podstrunnica jest gruba i ciemna. Melancon wykonał również część sprzętu, takiego jak przetworniki, samodzielnie, więc cała gitara po prostu ma sens i jest niezaprzeczalnym hołdem dla klasycznego, vintage Stratocastera. Jeśli lubisz ducha vintage z dużą dozą duszy i komfortu - ten jest dla Ciebie.

Melancon Pro Artist S Olympic White

Który wybrać?

Możliwości jest tak wiele, że łatwo się w nich zgubić. Pozwól nam pomóc w podsumowaniu naszych wyborów:

  • Jeśli chcesz prawdziwego Stratocastera, tak wiernego swoim korzeniom, jak to tylko możliwe - wybierz coś z Fender Custom Shop (obecnie produkowane modele są niesamowite, preferujemy roczniki od 2017 roku)
  • Jeśli chcesz potężną, nowoczesną gitarę - weź James Tyler Classic
  • Jeśli chcesz prawdziwego vintage'owego klimatu z najwyższej jakości częściami - wybierz Xotic XSC
  • Jeśli lubisz połączenie duszy i rzemiosła - wybierz Melancona

Jeśli jednak masz szczęście i trafisz na Pensę, po prostu ją kup i nie myśl za dużo.

2 komentarzy
- Lolo

I have played many of these boutique Strats during all my career and I would say the Don Grosh is the best one for me. Also recently I have had the chance to play a K line Strat in killer vintage Dallas, and it blew my mind . I think it is the closest one to a vintage Strat , I will have one soon of course ,of course Tylers are superb but more modern feel

- Shay bleakney

Best stat I’ve used period is the sire Larry Carlton which for me has took the fender design and made it so much better in every way

zostaw komentarz
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.
Może ci się spodobać też
Relic treatment - hot or not?
Adrian Gonciarz25 mar 20240 komentarzy
Postarzanie gitar - hit czy kit
Moda na "relicing", czy też (może bardziej adekwatnie) "postarzanie" gitar to temat ciągłych dyskusji wśród gitarowych pasjonatów. Idea jest bardzo prosta - sprawić, by nowa gitara wyglądała jak "stary", używany...
Czytaj więcej
The importance of a proper guitar pick
electric guitar
picks
Adrian Gonciarz20 gru 20230 komentarzy
Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze
Kostka gitarowa stanowi połączenie, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.
Czytaj więcej
Best boutique Stratocasters not made by Fender
Adrian Gonciarz23 sty 20232 komentarzy
Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera
Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że...
Czytaj więcej
The most iconic guitar finishes
Fender
Gibson
James Tyler
PRS
Adrian Gonciarz16 sty 20230 komentarzy
Najbardziej kultowe wykończenia gitar
Wiemy, że droga do znalezienia idealnej gitary jest trudna. Oprócz wszystkich specyfikacji, które obejmują szczegóły techniczne dotyczące struktury gitary i jej brzmienia, wybieramy gitarę ze względu na jej wygląd. Kiedy...
Czytaj więcej