Polski
PLN

Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze

Większość z nas, gitarzystów elektrycznych, używa kostek gitarowych. Niektórzy wybrańcy (jak Jeff Beck) pewnego dnia po prostu porzucają pick i stają się boskimi istotami zdolnymi do grania praktycznie wszystkiego wyłącznie palcami. Pozostała większość będzie używać kostki przez większość czasu lub sporadycznie. Pick stanowi łącznik, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.

Błoga nieświadomość

Przede wszystkim - jeśli do tej pory nie zwracałeś wystarczającej uwagi na pick, którego używasz - bardzo ważne jest, abyś to zrobił. Możesz zdać sobie sprawę, że rzeczy, z którymi się zmagałeś, grając riffy lub linie prowadzące, mogą być naprawdę znacznie łatwiejsze, gdy używasz różnych kształtów lub grubości frezu. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić - spędzanie czasu na wypróbowywaniu różnych frezów jest równie ważne, jak wybór odpowiedniej gitary do swojego stylu. Postaramy się ci pomóc, wskazując rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, ale nie możemy decydować za ciebie. Picki są tanie i można je znaleźć w dowolnym kształcie i formie, więc bądź odważny, bądź szalony, bądź otwarty - śmiało i odkrywaj różne możliwości.

Kształt

Najważniejszym aspektem wyboru kostki do gitary jest jej kształt. Przez kształt rozumiemy ogólny kształt kostki i kształt końcówki.

Ogólny kształt kostki wpływa na sposób, w jaki trzyma się ją w palcach. Większe kostki są łatwiejsze do chwycenia i zapewniają większe tarcie. Wybierz go, jeśli lubisz trzymać kilof całym kciukiem i bokiem palców wskazujących lub lubisz pozostawiać dużą część kilofa na zewnątrz. V-Picks Screamer może być dla ciebie dobrym wyborem. Z drugiej strony, jeśli wolisz chować większość picka w palcach i używać tylko jego końcówki lub po prostu nie lubisz uczucia większego picka - wybierz coś mniejszego (może Dunlop Jazz III).

Kształt końcówki kilofa wpływa na atak nutowy i precyzję wybierania. Możesz mieć bardzo ostrą, precyzyjną końcówkę lub bardzo szeroką, grubą końcówkę. Wyobraź sobie, że próbujesz grać na gitarze za pomocą dużej, okrągłej monety. Będzie bardzo łatwo przesuwać ją po strunach, ale nie będziesz miał zbyt dużej kontroli nad tym, które struny wybierasz ze względu na jej rozmiar. Z drugiej strony, gdybyś próbował grać na gitarze patyczkiem do zapałek, miałbyś niesamowitą precyzję (ponieważ jest mały i spiczasty), ale byłoby niezwykle trudno przeciągnąć go po strunach. Kostki z ostrymi końcówkami zapewniają dużą precyzję i kontrolę nad atakiem, ale generalnie trudniej jest je przesuwać po strunach, naprawdę trzeba mieć ruch nadgarstka w miejscu. Gracze, którzy je wybierają, to bardzo często gracze shredowi i metalowi. Kostki z zaokrąglonymi końcówkami są łatwiejsze do przesuwania po strunach, ale nie są tak precyzyjne. Świetnie sprawdzają się do strummingu i gry rytmicznej.

Nie zawsze ostra kostka jest najlepsza do szybkiej gry. Zależy to w dużej mierze od stylu gry, kąta, pod jakim trzymasz kilof i ruchu nadgarstka. Zacznij od kilofa z bardziej zaokrągloną końcówką i wypróbuj różne linie, zagrywki i riffy. Następnie zdecyduj, czy potrzebujesz większej precyzji, czy bardziej zrelaksowanej, zaokrąglonej końcówki.

Grubość

Grubość kostki może wpływać na jej mocowanie i brzmienie, a także ma największy wpływ na sztywność kostki. Cienkie picki świetnie nadają się do gry rytmicznej, a uderzanie akordów nie wymaga wysiłku. Nie mają one jednak zbyt wiele ataku, a gdy uderzysz je mocniej - łatwo się wyginają. Cienkie picki (powiedzmy 0,6 mm) są świetne dla początkujących podczas nauki gry. Nieco grubsze kostki (około 0,8-1,2 mm) stanowią bezpieczną równowagę między sztywnością i przyjemną elastycznością, świetną do ogólnej gry. Grubsze kostki (około 2 mm) są często wybierane przez czołowych graczy ze względu na ich bardzo szybki atak i dobre odbicie. Wypróbuj na przykład Dunlop Flow Jumbo.

Istnieją również bardzo grube picki (3-4 mm, a nawet więcej), jeśli lubisz coś ekstremalnego, może Dunlop Big Stubby?

Tekstura

Tekstura kostki wpływa na tarcie między powierzchnią kostki a naszymi palcami. Jeśli lubisz lepszy chwyt lub zmagasz się ze spoconymi palcami, dodatkowy uchwyt może być pomocny, wypróbuj na przykład kostki Dunlop Max-Grip.

Wiąże się to jednak z pewnym kompromisem - frez będzie bardziej "przyklejony", więc jeśli lubisz niewielki ruch frezu między palcami, większa przyczepność będzie miała na to wpływ. Niektórzy producenci kostek, tacy jak Rombo Picks, używają różnych tekstur w różnych częściach powierzchni, aby zwiększyć przyczepność, ale pozwolić na pewną elastyczność ruchu.

Materiał

Kostki gitarowe są obecnie wykonywane z różnych materiałów - od plastiku, pleksi, ceramiki, szkła, drewna, metalu i innych. Użyty materiał będzie miał znaczący wpływ na brzmienie i trwałość kostki (lub strun). Jeśli wybierzesz bardzo miękki materiał (drewno lub lekki plastik), możesz doświadczyć bardzo szybkiego zużycia piórka. Może to być coś, co lubisz - pick będzie bardziej miękki w grze. Ponadto brzmienie miękkich materiałów jest raczej łagodne, co jest dobre dla tych, którzy szukają jazzowych, bluesowych dźwięków.

Twarde materiały, takie jak szkło lub metal, będą miały bardzo wyraźne, jasne tony i szybki atak. Mogą one również zużywać struny z powodu znacznego tarcia.

Bardzo interesującym materiałem jest Graphtec TUSQ. Jest lekki i umiarkowanie miękki, ale może wytwarzać jasne, szkliste dźwięki. Z pewnością jest to jeden z najlepszych materiałów.

Wybór należy do Ciebie

Koskti są tanie i dostępne w ogromnej różnorodności. Możesz po prostu udać się do lokalnego sklepu gitarowego i kupić 10-20 z nich, tak różnych, jak to tylko możliwe, i wypróbować je jeden po drugim, świadomie biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki. Świetnym sposobem na wypróbowanie ogromnego wachlarza możliwości jest zakup Rombo Variety Pack, który zawiera 12 różnych modeli, aby dać ci cały możliwy wybór.

Spróbuj zawęzić swoje ulubione do 3-5 i spędź trochę więcej czasu z każdym z nich. Odtwarzaj ulubione utwory i używaj ich podczas sesji treningowych. Zmieniaj je i zmieniaj, ale zawsze pamiętaj, aby poświęcić każdemu z nich trochę czasu, aż znajdziesz ten idealny.

zostaw komentarz
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.
Może ci się spodobać też
Relic treatment - hot or not?
Adrian Gonciarz25 mar 20240 komentarzy
Postarzanie gitar - hit czy kit
Moda na "relicing", czy też (może bardziej adekwatnie) "postarzanie" gitar to temat ciągłych dyskusji wśród gitarowych pasjonatów. Idea jest bardzo prosta - sprawić, by nowa gitara wyglądała jak "stary", używany...
Czytaj więcej
The importance of a proper guitar pick
electric guitar
picks
Adrian Gonciarz20 gru 20230 komentarzy
Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze
Kostka gitarowa stanowi połączenie, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.
Czytaj więcej
Best boutique Stratocasters not made by Fender
Adrian Gonciarz23 sty 20232 komentarzy
Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera
Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że...
Czytaj więcej
The most iconic guitar finishes
Fender
Gibson
James Tyler
PRS
Adrian Gonciarz16 sty 20230 komentarzy
Najbardziej kultowe wykończenia gitar
Wiemy, że droga do znalezienia idealnej gitary jest trudna. Oprócz wszystkich specyfikacji, które obejmują szczegóły techniczne dotyczące struktury gitary i jej brzmienia, wybieramy gitarę ze względu na jej wygląd. Kiedy...
Czytaj więcej