Polski

Jaki rodzaj gitary pasuje do Twojego stylu gry?

Autor: Santiago Moto

Oszczędzałeś swoje ciężko zarobione pieniądze, aby kupić swoją pierwszą porządną gitarę. Poświęciłeś wiele godzin ciężkiej pracy, aby cieszyć się nowym sześciostrunowym instrumentem. Nadszedł ten dzień i nadszedł czas, abyś wybrał gitarę, którą chcesz kupić. Więc wchodzisz do trybu online i nagle cała twoja radość staje się gorzka, ponieważ jesteś przytłoczony opcjami. Nie martw się; jesteś we właściwym miejscu. Odpowiemy na powyższe pytanie i pomożemy wybrać instrument, który pokochasz; taki, który będzie Ci towarzyszył przez lata nauki. Co więcej, jeśli jesteś podobny do mnie, za 25 lat nadal będziesz mieć swoją tanią, czerwoną kopię Stratocastera.
Czy jesteś gotowy, aby wybrać swoją następną gitarę jak szef? Cóż, zapnij pasy, bo jazda zaczyna się właśnie teraz.

Pierwsze rozdroże: akustyczne czy elektryczne?

Jestem pewien, że słyszałeś o różnicy między elektrycznym a akustycznym. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś: gitara akustyczna generuje dźwięki poprzez rezonans swojego wydrążonego korpusu, a gitara elektryczna wymaga wzmocnienia… elektrycznie. Czy istnieją crossovery między tymi gatunkami? Oczywiście i wkrótce się nimi zajmiemy.

Jednak jest to pierwsze skrzyżowanie, ponieważ akustyka i elektryka mają wspólne podłoże, ale mają różne zastosowania. Rzeczywiście, nie można dodać zniekształceń do akustyki bez ogłuszenia całej publiczności głośnym, wysokim dźwiękiem sprzężenia zwrotnego. Podobnie granie „Tears in Heaven” czy „Road Trippin'” na elektryce sprawi, że te piosenki stracą swoją magię. Pozwól, że pomogę ci z pewnymi kryteriami decyzyjnymi:

Gitary akustyczne

ZALETY:
  • są to instrumenty samowystarczalne. Oznacza to, że wszystko, czego potrzebujesz, to gitara, aby zacząć grać. Dlatego początkujący i ci, którzy po prostu lubią akompaniować swoim głosom, uznają je za bardziej odpowiednie.
  • tworzą niezwykłe narzędzia, gdy spotykasz się z przyjaciółmi, aby odtwarzać muzykę. Jeśli twoim pomysłem jest długie popołudniowe granie w parku lub zabieranie gitary ze sobą wszędzie, akustyka pasuje do rachunku znacznie lepiej.
CONS:
  • Gitary akustyczne nie dogadują się z głośnymi scenami i wysokim poziomem zniekształceń. Jeśli chcesz grać w tradycyjnym zespole rockowym, punkowym lub metalowym, Twój akustyk nie poradzi sobie na scenie.
  • nie są to głośne instrumenty podłączone do prądu. Chociaż można kupić gitary akustyczno-elektryczne, nie są one najlepszym wyborem dla głośnych zespołów.

Jaki rodzaj muzyki można grać na gitarze akustycznej?

To dobre pytanie dla osób decydujących się na zakup gitary akustycznej lub elektrycznej. Gitara akustyczna to świetny instrument do pisania piosenek. Co więcej, możesz łatwo wymienić co najmniej 20 gatunków gitar, które służą tylko do gitar akustycznych. Na przykład możemy myśleć o muzyce ludowej, fingerpicking, flamenco i country oraz wielu innych. Jednak gitary akustyczne mają największe znaczenie, ponieważ są świetnymi instrumentami do nauki i grania piosenek. Rzeczywiście, żaden inny rodzaj gitary nie może tak towarzyszyć piosenkarzom i autorom tekstów, jak gitara akustyczna.

Jeśli właśnie to zamierzasz robić ze swoim instrumentem, to akustyka jest dla Ciebie.

Akustyka: struny nylonowe czy stalowe?

Zawęźmy zakres jeszcze bardziej. Istnieją co najmniej dwa rodzaje podejść do akustycznej gry na gitarze: gitary nylonowe i stalowe.

Ale jaka jest między nimi różnica? W co możemy zagrać z każdym z nich?

Cóż, dużą różnicą między stalowymi i nylonowymi strunami jest napięcie. Rzeczywiście, nylonowe gitary są łagodniejsze dla nerwowych palców gracza. To czyni je idealnymi instrumentami do stawiania pierwszych kroków w nauce gry na gitarze. Z drugiej strony większość piosenek, które chcesz grać i które słyszałeś przez całe życie, jest grana na gitarach akustycznych ze stalowymi strunami. Powiem wam, że chociaż są podobieństwa, nie brzmią one blisko siebie. Wracając do nylonowych strun, jeśli planujesz nagrać jakiś klasyczny repertuar lub wziąć akademickie lekcje muzyki, musisz wiedzieć, że są to obowiązkowe gitary do tego. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz głośności i grania klasyków, które słyszałeś przez całe życie, prawdopodobnie lepszym wyborem będą stalowe struny.

To jest jedna rzecz, której nauczyłem się z czasem: znaczenie gryfu gitary. Niezależnie od wielkości dłoni, gitarzyści zawsze skłaniają się ku kształtowi i szerokości szyi. Gitary ze stalowymi strunami mają zwykle cieńsze gryfy. Tak więc, zanim kupisz któryś z nich, upewnij się, że spędzisz co najmniej pięć minut grając, aby poczuć szyję.

Niekończący się dylemat - Martin kontra Taylor

Martin tworzy najwyższej klasy gitary akustyczne od 1833 roku. Jeśli kiedykolwiek grałeś na którejś z nich, pamiętasz, że gitara oferuje mocne brzmienie, ciężkie w środku z dużą obecnością i dużym i okrągłym dołem. Jeśli grasz modelem z najwyższej półki lub Little Martinem, rezultatem jest zawsze „ton Martina”.

Z drugiej strony firma Taylor została założona w 1974 roku i reprezentuje nowe spojrzenie na dźwięki gitary akustycznej. Nagle rytm stał się ważniejszy, a gitary musiały zmieścić się na mniejszym terytorium dźwiękowym. Dlatego tego właśnie można oczekiwać od akustyki Taylora: niesamowitego high-endu, okrągłych harmonicznych podtekstów i przejrzystych średnich tonów.

Dokąd z tym zmierzam? Cóż, Martin i Taylor mają tę samą jakość wykonania i podobną cenę. To sprawia, że ​​​​są mylącym wyborem. Ale jesteśmy tutaj, aby ci pomóc, więc przejdźmy do rzeczy

Dlaczego warto kupić gitarę akustyczną Martin?

Kup Martina, jeśli jesteś wykonawcą solowym, autorem tekstów lub graczem w niezbyt zatłoczonym zespole.

Dlaczego warto kupić gitarę akustyczną Taylor?

Kup Taylora, jeśli szukasz bardziej nowoczesnego brzmienia lub grasz w zatłoczonym zespole.

Przedstawiamy gitarę elektryczną

Fender Stratocaster Custom Shop 1959

Cóż, jeśli na pierwszym rozdrożu wybrałeś elektryczność, nadszedł moment, abyśmy porozmawiali o twoim przyszłym instrumencie. Witamy w świecie gitar elektrycznych; porozmawiamy o głośnych gitarach i dobrej zabawie.

Modele „zrób to wszystko”.

W historii stylów gry na gitarze w ciągu ostatnich 70 lat pojawiło się kilka modeli gitar w każdym gatunku. To nie jest przypadkowe zdarzenie ani zbieg okoliczności; to są prawdziwe gitary typu „zrób to wszystko”.

Stratocaster

Ten model gitary jest nie tylko najlepiej sprzedającym się modelem w historii gitar, ale także jednym z najbardziej elastycznych pod względem stylów. Rzeczywiście, Stratocaster stworzył historię rocka w rękach muzyków takich jak Jimi Hendrix, zrewolucjonizował muzykę pop w rękach Neila Rodgersa i wyznacza stały puls Cory'ego Wonga, Johna Mayera, Johna Frusciante i wielu, wielu innych.

Stratocaster to świetna pierwsza gitara, ponieważ można na niej grać w wielu stylach. To fajny film Fendera o tym, jak powstaje.

Telekaster

Telecaster nie jest tak plastyczny jak Stratocaster, ale jest potęgą kompozytora. Potwierdza to na przykład przytłaczający sukces królów pisania piosenek, Keitha Richardsa i Bruce'a Springsteena. Jest coś w prostocie tego instrumentu, co czyni go przyjaznym dla graczy we wszystkich gatunkach.

Co więc robią John 5, Jim Root z Slipknot, Stephen Carpenter z Deftones, wirtuoz Danny Gatton, jedyny w swoim rodzaju Johnny Greenwood z Radiohead, Graham Coxon z Blur, Jason Isbell, Carrie Brownstein, Julien Baker i Joe Strummer mają wspólnego? Zarabiają na życie grając w Telecasters. Ale nie wierz mi na słowo, oto legendarny gitarzysta The Edge z U2, który mówi o roli Telecastera w historii muzyki.

Aby uzyskać jeszcze większą paletę dźwięków, zdobądź strat lub tele z palisandrową podstrunnicą. Brzmi trochę łagodniej; high-end klonowej szyi może być przełomem dla niektórych uszu.

Les Paula

Chociaż gitara Les Paul jest kojarzona głównie z rockiem, można ją spotkać we wszystkich stylach muzycznych. Biorąc to pod uwagę, jest na trzecim miejscu na tej liście, ponieważ jest to gitara o najsilniejszej osobowości z całej trójki. Możesz przetłumaczyć „osobowość” na posiadanie własnego tonu. Dobrą wiadomością jest to, że Les Paul oferuje wiele opcji dzięki pokładowym elementom sterującym. Te dźwięki mogą przechodzić od czystych do przesterowanych i wszędzie pomiędzy. To jest próbka w rękach eksperta pana Joe Bonamassy.

Gitara Les Paul wymaga nieco trudniejszej metody budowy, zwanej „set neck”. To sprawia, że ​​gitara jest droższa niż gryfy przykręcane, jak w Stratocasterze i Telecasterze. W tym fajnym filmie Gibsona możesz zobaczyć, jak to jest zrobione .

Gatunki muzyczne i gitary

Poza powyższymi gitarami, które świetnie nadają się do grania w każdym gatunku, przejdziemy do konkretów i podamy kilka praktycznych zasad, które pomogą Ci w Twoim zadaniu.

Co to są superstraty?

Nie wszystkie strategie nie rodzą się takie same. Rzeczywiście, podstawą wielu gitar może być Stratocaster, ale dekada lat 80. pozostawiła nam inną, ulepszoną, zmodernizowaną gitarę o nazwie „Superstrat”. Te gitary są zorientowane na muzykę rockową i ciężką, z najmniejszymi szyjkami na rynku, humbuckerami zamiast pojedynczych cewek, aktywnymi systemami przedwzmacniaczy, pływającymi tremolo i nie tylko.

Jeśli śledzisz między innymi wirtuozów gitary Steve'a Vaia, Joe Satrianiego, Johna Petrucciego i Guthriego Govana, zobaczysz, że przesuwają granice gry na gitarze z superstratami na rękach. Przykłady tego rodzaju gitar można znaleźć między innymi w markach takich jak Ibanez, MusicMan, Jackson, Charvel i Dean.

Instrumenty typu Hollow i Semi-Hollow Body

Pamiętasz, jak rozmawialiśmy o skrzyżowaniach między akustyką a elektryką? Cóż, to jest to. Instrumenty z wydrążonym i częściowo wydrążonym korpusem, takie jak Epiphone Casino i Gretsch Country Gentleman, Fender Telecaster Thinline i Gibson ES-335, mają tendencję do brzmienia większego i pełniejszego niż instrumenty z litym korpusem, ale często powodują sprzężenie zwrotne. To czyni je idealnymi do gatunków takich jak neo-soul, soul, jazz, blues i piosenek, które wymagają potężnego brzmienia gitary (cześć Noel Gallagher) i niezbyt dużego przesterowania. To powiedziawszy, niektórzy gracze, tacy jak Billy Duffy z The Cult, który gra Gretsch White Falcon z nieznośnymi poziomami zniekształceń, zasłynęli z pokonania tego wyzwania.

Jednak z reguły nie są one najbardziej odpowiednie w tych przypadkach. Przykładami marek tych instrumentów mogą być Gretsch, Gibson, Epiphone, Eastman, Guild, D'Angelico, PRS, Collings i B&G.

Mini przewodnik po zakupach gitar

Elektronika i rodzaj drewna

Biały stodoła Telecaster

Sama elektronika może wiele powiedzieć o tym, do czego została zbudowana gitara. Przykładami mogą być rodzaje przetworników, system tremolo i elementy sterujące. Prawdopodobnie elektronika to te części gitary, które najbardziej wpływają na brzmienie.

Na przykład, jeśli zainstalujesz zestaw aktywnych przetworników EMG na starym Fender Telecaster, będzie on brzmiał bliżej Jima Roota niż Boba Dylana. Tak więc, jako praktyczna zasada, można pomyśleć, że single-coil i P-90 brzmią czysto z górą i krawędzią. Z drugiej strony humbuckery brzmią potężnie i dostarczają więcej niskich tonów.

W tym samym duchu gatunki drewna, takie jak jesion, jesion bagienny, klon, sosna i świerk, wydają się być jaśniejsze niż mahoń, lipa i palisander. Więc nie wstydź się i zadaj sprzedawcy wszystkie te pytania. Już sama ta informacja znacznie przybliży Cię do stwierdzenia, czy gitara jest tym, czego szukasz, jeszcze zanim zaczniesz na niej grać. A propos…

Dźwięk, szyja, grywalność, a potem wygląd

Dźwięk jest królem. To najważniejsza rada, jaką każdy może ci dać, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej gitary. Przede wszystkim musisz polubić sposób, w jaki brzmi gitara. Następnie musisz polubić jego szyję. Czy czujesz się komfortowo? Czy jest za szeroka czy za wąska? Pamiętaj, że po zakupie gitary niewiele można zrobić, aby naprawić gryf, który Ci się nie podoba. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, dotykaj szyi przez co najmniej kilka minut. Wpłynie to na grywalność, którą można dostosować, ale jest również bardzo ważna, ponieważ nic nie boli bardziej niż źle wykończone progi i gitara, która ciągle się rozstraja. Wreszcie, musisz uznać ją za wystarczająco atrakcyjną, aby chcieć grać w nią codziennie.

Podsumowanie najlepszych marek gitarowych w stylu Good Ole

Chociaż sposób gry na gitarze ma większy wpływ na dźwięk niż budowa i elektronika, niektóre marki i modele gitar są bardziej przyjazne dla niektórych stylów.

  • Gibson – gitary Gibsona lepiej sprawdzają się w przypadku rocka, jazzu, bluesa i heavy metalu. Dzieje się tak dlatego, że większość z nich ma mahoniowe korpusy i gryfy oraz przetworniki typu humbucker. Gitary akustyczne Gibson brzmią potężnie i w pełni z jakością płytową.
  • Fender - Linie gitarowe Fendera obejmują wszystkie gatunki, od heavy metalu po hillbilly. To powiedziawszy, klasyczne modele błyszczą w stylach takich jak funk, blues, country, muzyka alternatywna i folk. Ich oferta akustyczna obejmuje modele od podstawowych do akustycznych w średniej cenie.
  • PRS – Być może trzecia co do wielkości firma gitarowa na świecie, PRS zasłynął jako dokładne połączenie Stratocastera i Les Paula. Rzeczywiście, większość gitar Paula ma korpus w kształcie Stratocastera wykonany z mahoniu z klonowym topem, takim jak Les Paul. Ponadto skala wynosi 24 ¾” w Gibson i 25 ½” w Fender; dla PRS to 25”.
  • Tom Anderson, Suhr, Pensa — te wysokiej klasy marki są znane z tego, że na nowo zdefiniowały jakość superstratów i teleobiektywów. Przenieśli klasyczne projekty na inny poziom, odchodząc od ciężkiej muzyki i zbliżając się do terytorium Hi-Fi. Więc jeśli twoja lista technik gry na gitarze zawiera super czyste, szybkie schematy rytmiczne, to są to marki, którym warto się przyjrzeć. Co więcej, działają niesamowicie w przypadku super czystego, skompresowanego, szczegółowego i szybkiego grania w stylach takich jak funk, terytorium wirtuozowskie, rock i pop.

Wniosek

Mam nadzieję, że teraz masz jaśniejsze wyobrażenie o tym, czego chcesz, kiedy idziesz kupić następną gitarę. Przejrzeliśmy modele i marki, a nawet wrzuciliśmy mini przewodnik po zakupach. Ale nie zostawiliśmy tego tak po prostu; dodaliśmy również kontrowersyjny „The Good Ole' Guitar-Brands-For-Style Rundown”, abyś miał lepsze wyobrażenie o markach i gitarach do wyboru.

Teraz wszystko zależy od ciebie. Ile piosenek przyniesie ci twoja nowa gitara? Wybierz właściwą i zainspiruj się do napisania nowej, niesamowitej muzyki. Szczęśliwego (nowego) grania na gitarze!

zostaw komentarz
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.
Może ci się spodobać też
Relic treatment - hot or not?
Adrian Gonciarz25 mar 20240 komentarzy
Postarzanie gitar - hit czy kit
Moda na "relicing", czy też (może bardziej adekwatnie) "postarzanie" gitar to temat ciągłych dyskusji wśród gitarowych pasjonatów. Idea jest bardzo prosta - sprawić, by nowa gitara wyglądała jak "stary", używany...
Czytaj więcej
The importance of a proper guitar pick
electric guitar
picks
Adrian Gonciarz20 gru 20230 komentarzy
Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze
Kostka gitarowa stanowi połączenie, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.
Czytaj więcej
Best boutique Stratocasters not made by Fender
Adrian Gonciarz23 sty 20232 komentarzy
Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera
Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że...
Czytaj więcej
The most iconic guitar finishes
Fender
Gibson
James Tyler
PRS
Adrian Gonciarz16 sty 20230 komentarzy
Najbardziej kultowe wykończenia gitar
Wiemy, że droga do znalezienia idealnej gitary jest trudna. Oprócz wszystkich specyfikacji, które obejmują szczegóły techniczne dotyczące struktury gitary i jej brzmienia, wybieramy gitarę ze względu na jej wygląd. Kiedy...
Czytaj więcej