Polski

PRS Silver Sky - tylko kopia strategii?

Od momentu wprowadzenia do oferty PRS w 2018 roku Silver Sky, sygnowany model Johna Mayera wywołał skrajne emocje w społeczności gitarzystów. Od samego początku było dość widoczne, że gracze byli dość spolaryzowani w tej sprawie: ci, którzy docenili podejście Johna Mayera i Paula Reeda Smitha do tego klasycznego stylu gitary i ci, którzy ogólnie uznali to za „kopię” i „zdzierstwo”.
Jeśli chodzi o motywację stojącą za stworzeniem przez PRS wersji gitary typu Stratocaster, John wspomina o niemożności współpracy z Fenderem przy tworzeniu gitary o szczególnej specyfikacji, którą uznałby za zabawną. Na stronie PRS możemy przeczytać:

„Od lat moim marzeniem było zaprojektowanie gitary, która zawierałaby niektóre z moich ulubionych specyfikacji vintage, ale z nowoczesnym duchem i estetyką. Po dwóch latach badań i udoskonalania, Silver Sky jest moją wizją tego, jak powinien wyglądać restart gitary elektrycznej.” — Johna Mayera

PRS srebrna sztukateria Sky

Tak więc Silver Sky ma silne korzenie Stratocastera, dzieląc tę ​​samą skalę, trzy konfiguracje przetworników z pojedynczą cewką, 6-punktowy mostek tremolo, to samo rozmieszczenie gniazd wejściowych i bardzo podobny kształt korpusu. Ma również tendencję do ukłonu w stronę bardziej zorientowanych na gitarę miłośników vintage, oferując promień 7,25 cala, który wielu współczesnych graczy uznałby za nieoptymalny pod względem wydajności (dzisiejszy standard to 9,5 cala lub nawet złożony promień, nawet w przypadku podstrunnic Fendera). Jednak po bliższym przyjrzeniu się, niektóre cechy odróżniają go od klasycznego Strata Fendera.

główka

Można powiedzieć, że jest to punkt, w którym środowisko gitarowe ma najbardziej skrajne opinie. PRS musiał użyć swojego charakterystycznego kształtu główki, nie tylko ze względów prawnych (lub procesowych). Kultowy projekt główki Paula Reeda Smitha ma więcej niż czysto estetyczne cele - bardziej symetryczny kształt z konfiguracją 3 + 3 klawiszy strojenia pozwala strunom być idealnie równoległymi do siebie i zmniejsza kąt, pod jakim struny wyginają się za nakrętką. Jest to jeden z powodów, dla których gitary PRS tak dobrze stroją. Ponadto główka Silver Sky jest lustrzanym odbiciem klasycznego kształtu PRS, co czyni go jedynym modelem wyposażonym w ten projekt.
Wreszcie, klucze z blokadą górną są doskonałym dodatkiem do stabilności strojenia gitary, choć nadal nie są standardem w klasycznych Stratocasterach, gdzie preferowane są tunery vintage.

elektronika

Zbliżenie ciała PRS Silver Sky

Dość często słyszymy, że żadna gitara nie brzmi jak Fender Stratocaster. I uważamy, że to prawda – bez względu na to, jaką magię Fender wkłada do swoich gitar lub źródła drewna, którego używają, nic tak naprawdę nie brzmi „dokładnie tak”.
Kiedy bierzesz do ręki i podłączasz PRS Silver Sky, szybko orientujesz się, że twórcy nie chcieli, żeby brzmiał „dokładnie tak”. Pierwsza seria z 2018 roku zawierała pojedyncze cewki o niższej mocy wyjściowej, skupione na średnicy, bliższe brzmieniu „Slow Dancing in a Burning Room” Johna Mayera, ale z posmakiem PRS. W okresie 2019/2020 model przeszedł szereg aktualizacji (wykończenie nitro, wysokie wąskie progi, niewielka zmiana kształtu gryfu), które obejmowały zwiększenie mocy wyjściowej przetworników. To sprawia, że ​​dźwięk jest super artykułowany i dynamiczny, bogaty w wyższe tony średnie. Brzmi zasadniczo inaczej niż jego odpowiednik i ma dużo powietrznej i butikowej jakości kojarzonej z kreacjami PRS.

Rzemiosło

Zaczyna się od drewna, a wiele osób mówi, że w przypadku gitary typu stratocaster – im lżejsza, tym lepiej. Czy to prawda, czy nie - gitara jest lekka, a słoje drewna na gryfie są proste, bez sęków. Podstrunnica ma intensywny głęboki odcień brązu i jest gruba (pomyśl o płycie Fendera). Cała konstrukcja rezonuje od czubka główki do końca korpusu, jak przystało na świetną gitarę.
Modele Core PRS są piękne. Czasami możesz odnieść wrażenie, że należą bardziej do galerii sztuki lub jakiejś dobrze oświetlonej wystawy sklepowej niż do sceny, ale kiedy grasz, czują się jak w domu. Silver Sky jest skromniejszy pod względem kolorystycznym (jednak istnieją limitowane serie, takie jak Lunar Ice z gwiaździstym wykończeniem), jak dotąd nie udostępniono drewnianych blatów. W tej kwestii Silver Sky pozostaje wierny duchowi vintage dzięki prostym opcjom kolorystycznym. Nie oferują też żadnych prac reliktowych, jak w innych modelach z oferty PRS - poliuretanu na wysoki połysk (sprzed 2019 r.) czy lakieru nitro. Wszystko w tej gitarze jest lśniące i nieskazitelne. Praca z progami spełnia poziom perfekcji malowania, progi są włożone czysto, a krawędzie są zaokrąglone i błyszczące jak lustro. Sprzęt sprawia wrażenie wysokiej jakości, plastikowe części są miłe w dotyku.

Czy mówimy więc o jakości Custom Shop?

Fender Custom Shop jest kojarzony z wysokiej jakości rzemiosłem, staranniej wyselekcjonowanym drewnem, ręcznie nakręcanymi przetwornikami itp. Ponadto końcowe kontrole jakości odgrywają ważną rolę w tym, jak wysoko cenione są obecne gitary CS. Nierzadko gracze porównują różne odmiany Stratocasterów do „jakości Custom Shop”.

Pozwólcie, że dodam tutaj krótkie zastrzeżenie: nie ma czegoś takiego jak „jakość Fender Custom Shop”. Niestandardowe serie sklepów różnią się od standardowych modeli w swoich, no cóż... dostosowaniach. Jeśli zamówisz nowy Custom Shop Fender, będziesz mógł samodzielnie wybrać niektóre lub wszystkie funkcje (lub kupić limitowaną serię wykonaną dla swojego ulubionego sklepu z gitarami, jak w przypadku serii Wildwood Guitars), a to sprawia, że realna wartość dla kupującego. Czasami ludzie wybierają fantazyjne drewniane blaty, chcą superlekkiego drewna, specjalnych nietypowych profili gryfu itp. Za to płacisz. Co więcej, jeśli szczególnie podoba ci się jeden mistrzowski styl, możesz poprosić o gitarę wykonaną w całości przez niego, od początku do końca (niektórzy, jak Paul Waller, wykonują niesamowite relikty). A to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Custom Shop oznacza dokładniejszy dobór materiałów, personalizację i inne dodatki.
Ogólnie rzecz biorąc, obecnie produkowane Custom Shop Stratocaster to najwyższej jakości gitary ze wspaniałym drewnem, przetwornikami, hipnotyzującymi reliktowymi pracami, wyczuciem i brzmieniem. Zdecydowana większość z nich skłania się ku stylowi vintage. Czy PRS Silver Sky spełnia te standardy jakości?

Moim zdaniem tak. Łącząc klasyczne funkcje i dźwięki z nieskazitelnym kunsztem i bardziej nowoczesnymi akcentami - może konkurować z gitarami Fender Custom Shop. Ale to nie znaczy, że będzie lepiej. Każda gitara i każdy gracz jest inny, a jakość gitary nie określa dokładnie twojego stosunku do niej. Dla tych, którzy lubią nowoczesne reinterpretacje klasycznych modeli przez butikowe marki - PRS Silver Sky z pewnością będzie ciekawym wyborem.

zostaw komentarz
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.
Może ci się spodobać też
Relic treatment - hot or not?
Adrian Gonciarz25 mar 20240 komentarzy
Postarzanie gitar - hit czy kit
Moda na "relicing", czy też (może bardziej adekwatnie) "postarzanie" gitar to temat ciągłych dyskusji wśród gitarowych pasjonatów. Idea jest bardzo prosta - sprawić, by nowa gitara wyglądała jak "stary", używany...
Czytaj więcej
The importance of a proper guitar pick
electric guitar
picks
Adrian Gonciarz20 gru 20230 komentarzy
Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze
Kostka gitarowa stanowi połączenie, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.
Czytaj więcej
Best boutique Stratocasters not made by Fender
Adrian Gonciarz23 sty 20231 komentarz
Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera
Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że...
Czytaj więcej
The most iconic guitar finishes
Fender
Gibson
James Tyler
PRS
Adrian Gonciarz16 sty 20230 komentarzy
Najbardziej kultowe wykończenia gitar
Wiemy, że droga do znalezienia idealnej gitary jest trudna. Oprócz wszystkich specyfikacji, które obejmują szczegóły techniczne dotyczące struktury gitary i jej brzmienia, wybieramy gitarę ze względu na jej wygląd. Kiedy...
Czytaj więcej