Polski

Jakie to uczucie mieć gitarę Fender Custom Shop?

Czym dokładnie jest oddział Fender Custom Shop?

Istnieje wiele nieporozumień na temat gitar Fender Custom Shop. Biorąc pod uwagę prawie 80-letnią historię Fendera, Custom Shop jako odrębny dział jest wciąż dość świeży. W 1985 roku pracownicy Fendera wraz z inwestorami wykupili firmę. Stworzony w 1987 roku, aby uratować Fendera przed bankructwem, Custom Shop miał stać się zespołem sił specjalnych Fendera. Do pracy zostali wybrani najlepsi z najlepszych, zaczynając od dwóch mistrzów budowy: Johna Page'a i Michaela Stevensa (historia jest już pięknie opisana na stronie Guitar Magazine , więc nie będziemy jej tutaj przepisywać). Drużyna miała za zadanie stworzyć coś oszałamiającego do zaprezentowania na pokazie NAMM w 1987 roku, więc zaczęli w warunkach garażowych. Zabawne, jak wszystkie wielkie projekty (czy to Apple Computers, czy James Tyler Guitars) zaczynają się w garażu, prawda? W każdym razie projekt się powiódł, a pomysł Fender Custom Shop zaczął przynosić firmie pokaźne zyski.

Gdzie jest Fender Custom Shop 35 lat później? Możemy o niej myśleć jak o nieco innej marce, specjalizującej się w dostarczaniu klasycznych (ale nie tylko, czasami niezwykłych kreacji) modeli z osobistym wyborem funkcji. Tworzą gitary przy użyciu wyselekcjonowanego drewna, ręcznie nakręcanych przetworników, niestandardowych kolorów i wykończeń (pomyśl relikt). Zamawiając gitarę Custom Shop Fender, możesz wybrać z naprawdę szerokiej gamy funkcji dla konkretnego modelu: kształt gryfu, kombinację przetworników, rodzaje drewna, o których nigdy nie słyszałeś, i kolory, które tylko możesz sobie wyobrazić. Szczegółowe informacje można znaleźć w Przewodniku zamawiania Fender CS

Fender Custom Shop Stratocaster 1959 nadwozie

Custom Shop wyprzedza o lata świetlne inne butikowe marki pod względem rozpoznawalności i szacunku w społeczności gitarzystów. Pomysł produkcji w pełni spersonalizowanych gitar nie był nowy w 1987 roku, w Los Angeles twórcy tacy jak Schecter czy Valley Arts Guitars mieli swoje warsztaty oferujące wysoki poziom customizacji znacznie wcześniej. Ale obecnie Fender Custom Shop jest prawdopodobnie najbardziej znaną butikową marką gitar obok Gibsona Custom.

Jaka jest jakość Custom Shop?

Oprócz tego, że są świetnymi konstruktorami gitar, lutnicy Fendera mają jedną główną przewagę w porównaniu z innymi firmami produkującymi gitary w stylu klasycznym - wiedzę i kontakty zebrane podczas prawie 80 lat badań i rozwoju Fendera. To dużo czasu na rynku, aby uczyć się na błędach, wdrażać najlepsze praktyki, doskonalić techniki budowy instrumentów i mieć uprzywilejowany dostęp do pierwszorzędnego drewna i najwyższej klasy domowej elektroniki. Mogę się założyć, że są rzeczy, których po prostu nie można znaleźć nigdzie indziej w magazynach Fendera.

Spójrzmy teraz na to w świetle współczesnego rynku gitarowego – jest o wiele więcej konkurencji, świadomości marki i „nowych” graczy, takich jak Suhr, Xotic, Anderson Guitarworks i James Tyler Guitars. Jakość nowoczesnych butikowych gitar jest niezwykle wysoka (mówimy tu też o poważnych pieniądzach), a miejsca na błędy nie ma tu zbyt wiele.

Wypróbowaliśmy wiele gitar Custom Shop z 2000 roku, w tym modele mistrzowskie (Paul Waller, Jason Smith, Denis Galuszka). Z pewnością każdy był bardzo inny, nie zawsze trzymał się specyfikacji vintage (na przykład seria Postmodern). Tak właśnie jest z gitarami Custom Shop – można oczekiwać, że będą bardzo wysokiej jakości, ale specyfikacja konkretnego egzemplarza nie musi odpowiadać czyjemu gustowi. To (sic!) niestandardowe kreacje, tworzone z myślą o konkretnym kliencie.

Fender Custom Shop Telecaster łącznik gryfu

W naszym osobistym odczuciu jakość gitar Custom Shop wyprodukowanych w późnych latach 2010 jest bardzo wysoka, być może wyższa niż starszych (z pierwszej dekady 2000). Obecnie produkowane modele są po prostu oszałamiające i łączą w sobie najwyższą klasę wykonania z niezawodnymi, świetnymi materiałami. Tylko Fender może produkować swoje oryginalne gitary w taki sposób, w jaki to robią, z klasycznymi lub bardziej nowoczesnymi profilami gryfu, główkami i korpusami wykonanymi w prawdziwych wymiarach. Podczas gdy niektóre części (takie jak na przykład ręcznie nakręcane przetworniki wykonane przez Josefinę Campos lub Abigail Ybarra) są wykonane specjalnie dla Custom Shop i są bardzo drogie lub wręcz niemożliwe do zdobycia w inny sposób, Custom Shop wykorzystuje również typowe amerykańskie części oryginalne, takie jak bloki mostka lub tremolo ramiona.

Trend starzenia się nowych gitar jest intensywny, a obecnie gitary Custom Shop częściej mają przynajmniej lekkie starzenie. Journeyman relic jest jednym z powszechnych typów wykończenia reliktów i wygląda naprawdę przekonująco w obecnie produkowanych gitarach Custom Shop. Mają ten klasyczny klimat gitary, o którą dbano, ale ma na ramionach 60 lat koncertowania.


Co zyskujesz z gitarą Custom Shop?

Jeśli nie masz pewności, czego się spodziewać po otwarciu futerału gitary Fender Custom Shop, oto podsumowanie tego, czego możesz się spodziewać po obecnie produkowanych gitarach CS (różne akcesoria i dodatki zmieniały się na przestrzeni lat, więc Twój przebieg może się różnić) .

Futerał na gitarę Fender Custom Shop i etui na cukierki

Różnią się nieco od zwykłych modeli wyprodukowanych w USA, począwszy od samego etui, z żółtym, czerwonym lub czarnym zamszem z logo sklepu Fender Custom. W schowku znajdziesz kilka: ramię tremolo, osłonę popielniczki przy mostku, czasem pasek, naklejki i katalog Fendera. Zwykle gitary z pływającym mostkiem są dostarczane z 5 sprężynami, ludzie często używają ich wszystkich, gdy wolą ustawić swoje tremolo, ale dwustronna konfiguracja pływająca najprawdopodobniej zużyje mniej niż 5 sprężyn, więc oddzielna może być przechowywany w schowku. Ponadto wiele osób zapomina o małej sprężynce, która wchodzi do otworu wkręcanego tremolo, ale często jest ona dołączona, aby wspierać napięcie ramienia tremolo.

Dwa najważniejsze dokumenty dostarczane z gitarą CS to Certyfikat Autentyczności (często określany jako COA) i Floor Shop Traveller. Pierwsza z nich jest dowodem na to, że Twoja gitara jest oryginalnym produktem Fender Custom Shop (i nie została na przykład skradziona) i jest kawałkiem twardego, przypominającego tekturę szarego papieru z nazwą modelu, numerem seryjnym i podpisem Fender Custom Dyrektor sklepu. Ten ostatni to dokument zawierający szczegółowe specyfikacje twojej gitary: od koloru, przetworników i drewna, po wymiary i cechy specjalne zamówienia. Nie spiesz się i poznaj swoją gitarę, będziesz zaskoczony, jak wiele niestandardowych funkcji może mieć. Jest to najobszerniejsze źródło informacji o każdej konkretnej gitarze Custom Shop. Obecnie te papiery są składane w skórzanym etui, ale nie zawsze tak było.

Sama gitara

Jak już wielokrotnie wspominałem, każda gitara Fender Custom Shop jest inna. Istnieje kilka ważnych funkcji, na które możesz zwrócić uwagę.

Fender Custom Shop Stratocaster 1959 Gryf z tyłu

Dużą częścią wyczucia gitary jest szyjka: jej kształt, drewno itp. Możesz znaleźć dowolny profil, jaki sobie wyobrazisz, ale nowoczesny kształt C jest naszym ulubionym. Dość szczupły, ale z definicją. Preferujemy również pozbawione wykończenia gryfu reliktowe gitary, wydają się bardzo gładkie i są impregnowane, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu z upływem czasu. Ogólnie lubimy uczucie mocno zużytej, satynowej szyi. Oczywiście, jeśli wolisz uczucie zupełnie nowej gitary, możesz wybrać gitarę Closet Classic (znaną również jako New-Old Stock) z zerowym reliktem. Istnieje również możliwość wybrania ultra cienkiego (cienkiego) lakieru nitrocelulozowego, należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach pod wpływem światła słonecznego kolor zmienia się z czasem. Nadaje gitarze niepowtarzalny klimat, ponieważ starzeje się z klasą!

Główka zawsze będzie oryginalną główką Fendera, która jest chroniona prawami autorskimi i opatentowana. Jednym z najpiękniejszych gatunków drewna, jakie można zdobyć na gryf w sklepie Custom Shop, jest klon płomienisty, który w słońcu naprawdę lśni jak tygrysie paski. Podstrunnica jest dostępna w różnych promieniach, od oldschoolowego promienia 7,25 cala do 9,5 cala, bardziej wyważonego, po często wybierany przez współczesnych graczy - złożony promień. Zdecydowalibyśmy się na ten (9,5” - 12” to marzenie do grania).

Następnie mamy ciało. Dwa najczęstsze wybory to olcha (powszechnie stosowana w Stratocasterach) i jesion bagienny (pierwszy wybór, jeśli chodzi o Telecaster). Istnieje powszechne przekonanie, że lżejsze gitary są bardziej pożądane i z jakiegoś powodu są po prostu „lepsze”. Chociaż nie chcemy dywagować, czy to prawda, czy nie, jedno jest pewne - przeciętne telecastery bagienne są nieco cięższe niż przeciętne olchowe Stratocastery. A w przypadku kreacji Custom Shop można znaleźć stosunkowo lekkie elementy, warto zwrócić uwagę na opcję „Sortuj: tak” w Floor Shop Traveller. O ile nam wiadomo, ta opcja dotyczy specjalnego wyboru drewna ze względu na jego lekką lub wizualną strukturę, ale w wielu przypadkach to drewno jest miłym dodatkiem.

Fender Paul Waller Master Built Stratocaster 2009

Jeśli chodzi o przetworniki, istnieją dwie główne konfiguracje: będziesz mieć zwykłe przetworniki Custom Shop (na przykład Fender Texas Special, Fender Fat 50s) lub ręcznie nakręcane kreacje ze słynnych nawijaczy Fender, takich jak Josefina Campos lub Abigail Ybarra lub legendarne seriale takie jak Ancho Poblano. Chociaż zwykłe przetworniki są bardzo dobre, sugerujemy kupowanie ręcznie nakręcanych, jeśli możesz.

W przypadku innego sprzętu Custom Shop używa zaufanych części, takich jak klucze vintage lub nowoczesne, tremola 2- lub 6-punktowe, mostki Telecaster z 3 lub 6 siodełkami, nowoczesne lub zabytkowe okablowanie, kondensatory, przełączniki itp. Liczba możliwych konfiguracji tutaj jest prawie nieskończony. Nawiasem mówiąc, faceci z Fendera są prawdziwymi wynalazcami stojącymi za wieloma z tych funkcji, więc po prostu wybierz to, co bije ci na serce.

Najlepsza obecnie gitara Custom Shop?

Oczywiście Fender Custom Shop może zrobić Ci dowolną gitarę. Ale czy jest gitara, którą mógłbyś wziąć prosto z ich „półki” i poczuć się jak w domu?

Jest - to Stratocaster Postmodern Journeyman Relic, który łączy w sobie specyfikację vintage i nowoczesną. Ze złożonym promieniem, ręcznie nakręcanymi przetwornikami Dual Mag nawiązuje do współczesności, ale zachowuje klasyczny osprzęt, doskonałą jakość drewna, niesamowity profil gryfu z 1959 roku i oszałamiające wykończenie czeladnika. Nic innego jak doskonały Stratocaster!

Fender Stratocaster Postmodern Journeyman Relic
zostaw komentarz
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.
Może ci się spodobać też
Relic treatment - hot or not?
Adrian Gonciarz25 mar 20240 komentarzy
Postarzanie gitar - hit czy kit
Moda na "relicing", czy też (może bardziej adekwatnie) "postarzanie" gitar to temat ciągłych dyskusji wśród gitarowych pasjonatów. Idea jest bardzo prosta - sprawić, by nowa gitara wyglądała jak "stary", używany...
Czytaj więcej
The importance of a proper guitar pick
electric guitar
picks
Adrian Gonciarz20 gru 20230 komentarzy
Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze
Kostka gitarowa stanowi połączenie, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.
Czytaj więcej
Best boutique Stratocasters not made by Fender
Adrian Gonciarz23 sty 20231 komentarz
Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera
Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że...
Czytaj więcej
The most iconic guitar finishes
Fender
Gibson
James Tyler
PRS
Adrian Gonciarz16 sty 20230 komentarzy
Najbardziej kultowe wykończenia gitar
Wiemy, że droga do znalezienia idealnej gitary jest trudna. Oprócz wszystkich specyfikacji, które obejmują szczegóły techniczne dotyczące struktury gitary i jej brzmienia, wybieramy gitarę ze względu na jej wygląd. Kiedy...
Czytaj więcej