Polski

Jak wybrać idealne przetworniki do swojej gitary?

Autor: Santiago Motto

Twoje brzmienie gitary jest wynikiem połączenia kilku czynników. Należą do nich drewno, struny, pedały efektów, wzmacniacze i oczywiście przetworniki gitarowe. Ale na rynku tak przepełnionym modelami, jak możemy wybrać idealny przetwornik do naszej gitary? Co więcej, czy istnieje coś takiego jak „właściwy przetwornik” dla brzmienia mojej gitary?

Jeśli te pytania pozostają ci w głowie, kiedy kładziesz się do łóżka, a nazwiska takie jak Seymour Duncan, Dimarzio, EMG i Fishman odwiedzają cię w twoich snach, jesteś we właściwym miejscu.

Czytaj dalej, ponieważ wszystkie odpowiedzi znajdują się w odległości zaledwie kilku akapitów.

Praktyczna zasada

Zasadniczo możemy powiedzieć, że twoje przetworniki muszą pasować do twojego sprzętu w taki sposób, aby brzmiał tak, jak tego potrzebujesz. Dlatego spróbuj usuwać stopnie wzmocnienia, przesuwać pokrętła i podłączać gitary znajomych, aż znajdziesz brzmienie, o którym zawsze marzyłeś. Następnie zdobądź przetwornik gitarowy, który może pasować do wyboru, który dał ci ten ton.

Po pierwsze: co próbujesz osiągnąć?

Pierwszą rzeczą, którą musimy się zająć, zanim zagłębimy się w przetworniki gitarowe, jest powód, dla którego chcesz zmienić przetworniki w swojej gitarze. Czy chodzi o tonację, o wzmocnienie, czy o kombinację obu? To, co dzieje się z tym akcesorium (przy okazji, jest integralną częścią twojego brzmienia), polega na tym, że porównanie przetworników gitarowych jest prawie niemożliwe.

Cóż, chociaż prawdą jest, że możesz wypróbować gitary z różnymi przetwornikami, nigdy nie brzmią one tak samo, ponieważ drewno, struny i inne czynniki również wpływają na brzmienie. Dlatego zaczniemy tę podróż od małego ćwiczenia, które dotyczy selektora i pokręteł gitary.

Wykonaj następujące proste kroki:

  1. Graj na gitarze w każdej pozycji selektora przetworników; powiedzmy 5 minut w każdej pozycji.
  2. Użyj elementów sterujących gitary, aby dostosować ton do swoich preferencji.
  3. Napisz, co lubisz, a czego nie lubisz w swoim tonie.

Ta kartka z twoimi preferencjami będzie latarnią morską, która pokieruje twoimi poszukiwaniami w ogromnym oceanie informacji.

Masz to? Świetnie, czas ruszać dalej.

Porozmawiajmy o stylach i gatunkach gry

Teraz, gdy wiesz, co chcesz osiągnąć, nadszedł czas, aby zdecydować, jaki gatunek najlepiej odpowiada Twoim preferencjom. To określi wiele z tego, co będzie dalej.

lollar_p90_pickup

Na przykład, jeśli jesteś graczem, który lubi grać z dynamiką i uzyskiwać lepszą reakcję gitary, gdy się zagłębiasz, i cichsze, delikatniejsze brzmienie, gdy grasz łagodniej, to twoim pierwszym wrogiem jest kompresja. Dlatego powinieneś dążyć do vintage'owego, naturalnego brzmienia, które może pochodzić z przetworników Alnico II, Alnico III, a nawet Alnico V z pojedynczą cewką, przetworników P-90 lub przetworników humbucker PAF w stylu vintage.

Z drugiej strony, gdy szukasz bardziej agresywnego brzmienia, które może łatwiej napędzać wzmacniacz i generować więcej przesterów, potrzebujesz humbuckera o wysokim wzmocnieniu, który może być aktywny, jak EMG 81 i 85 lub Fishman Fluence, lub pasywny, jak Trembucker Seymoura Duncana lub Dimarzio Tone Zone lub Super Distortion.

Zapisz swoje preferencje na tym samym papierze, co poprzednio.

Czerpanie inspiracji od osobistych bohaterów

Jeśli czujesz się trochę zagubiony w tym, jakie są najlepsze przetworniki do rocka lub najlepsze przetworniki do gitary do bluesa, nie martw się, po prostu spójrz na swoich bohaterów w poszukiwaniu inspiracji; czego oni używają w swoich gitarach? To da ci dobry pomysł na marki, modele i typy.

Porozmawiajmy o preferencjach tonowych

Teraz, jeśli grasz na swojej gitarze od jakiegoś czasu i chcesz zająć się konkretnym aspektem jej brzmienia, którego brakuje lub nie pasuje do twojej gry, powinieneś skupić się na brzmieniu.

Co więcej, czasami, a zdarza się to każdemu z nas, nasz gust muzyczny i grający zmienia się z czasem. Dlatego, jeśli kiedyś przysięgałeś na przetworniki typu humbucker, to normalne, że skłaniasz się bardziej w stronę przetworników P-90 lub ceramicznych pojedynczych cewek.

Tutaj zobaczymy, jak zmienić brzmienie bez kupowania kolejnej gitary.

Jasność

Niektóre gitary są jaśniejsze niż inne. Na przykład, jeśli masz gitarę z jesionowym korpusem i klonowym gryfem, będzie ona naturalnie brzmiała jaśniej niż gitara z mahoniowym korpusem i gryfem oraz palisandrową podstrunnicą.

Jasność niekoniecznie jest zła. Na przykład Eric Clapton rozpoczął swoją karierę od potężnego, ciemnego brzmienia, a jeśli kiedykolwiek wziąłeś do ręki jego charakterystyczną gitarę, zdasz sobie sprawę, że znajduje się po przeciwnej stronie spektrum tonalnego.

Tak więc na tym etapie ważne jest, aby pamiętać: czy chcesz więcej jasności, czy mniej jasności w swoim obecnym tonie?

  • Ciemniejsze dźwięki pochodzą z humbuckerów.
  • Przetworniki P-90 koncentrują się bardziej na środku pasma.
  • Przetworniki z pojedynczą cewką wydają się brzmieć bardziej zorientowane na wysokie tony.
Bursztynowe przetworniki Spirit of 59 Bridge Humbucker

Osiągać

Nowa technologia przetworników gitarowych, wynaleziona w ostatnich dziesięcioleciach, osiągnęła nieznośny poziom. Rzeczywiście, przetworniki Sustainiac, linia Fishman Fluence i przetworniki EMG tworzą większe przyciąganie magnetyczne, dodając aktywny system zasilany baterią 9 V (lub dwiema, jeśli masz na imię Zakk i jesteś szalony).

Tak więc, jeśli w twojej pracy jest napisane, że chcesz, aby twoja gitara miała większe wzmocnienie i grasz na gitarze z pojedynczą cewką, możesz rozważyć zakup humbuckera z pojedynczą cewką, takiego jak Little '59 Seymoura Duncana lub Hot Rails Dimarzio .

Co więcej, jeśli obecnie grasz na gitarze wyposażonej w humbucker, być może możesz spróbować z aktywnym zestawem lub wybrać przetwornik z dużym wzmocnieniem, taki jak Dimarzio Super Distortion lub DB Lollar Pickup.

Z drugiej strony, aby zmniejszyć wzmocnienie, zawsze możesz wybrać humbucker o klasycznym brzmieniu zbliżonym do klasycznych PAF lub P-90 wielkości humbuckera do gitary typu humbucker. Linia Seymour Duncan Antiquity świetnie nadaje się do tonów vintage.

Jeśli grasz na pojedynczych cewkach, możesz również wypróbować linię Antiquity i przejść w kierunku Alnico 2 i 3 i trzymać się z dala od magnesów Ceramic i Alnico 8.

Do czego podłączasz swoją gitarę?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, twój ton jest wynikiem kombinacji czynników. W takim połączeniu sprzęt, którego używamy (wzmacniacze, pedały) ma decydujące znaczenie dla końcowego brzmienia. Tak więc, podążając za tym, co napisaliśmy do tej pory w naszym artykule, musimy zrozumieć, jak dopasować przetworniki gitarowe do wzmacniaczy i efektów.

Niekończąca się opowieść o gitarowych przetwornikach i zniekształceniach

Zniekształcenie to dzikie zwierzę, które trudno okiełznać. Niektórzy gitarzyści mają tendencję do układania warstw urządzeń o wysokim wzmocnieniu w poszukiwaniu najcięższego brzmienia na Ziemi. Cóż, niekoniecznie jest to najlepsze podejście, ponieważ bardzo gorący pedał lub wzmacniacz z gorącym humbuckerem może dać nam błotnisty ton. Świetnym tego przykładem jest pan Gary Clark Jr. mieszający P-90 i fuzz dla uzyskania czystego, mocno zniekształconego brzmienia.

Sugeruję więc, aby spróbować dodać stopnie wzmocnienia po jednym na raz iw razie potrzeby użyć cichszych przetworników.

Kompresory, czyste tony i przetworniki gitarowe

Piękne czyste tony niekoniecznie muszą pochodzić z pojedynczych cewek o niskim wzmocnieniu i wzmacniaczy półprzewodnikowych.

To częsty błąd, który wszyscy popełniliśmy. Jeśli szukasz czystszego brzmienia, wypróbuj humbucker o średniej mocy wyjściowej i cofnij pokrętło głośności. Zapewni to pełniejszy, bardziej okrągły dźwięk z wystarczającym wzmocnieniem, aby przebić się przez miks, utrzymując krystalicznie czysty wzmacniacz bez przesterowania.

Przetworniki Fender Lace Sensor Gold

Porozmawiajmy o budżecie

Zanim przejdziemy do innego ważnego aspektu wyboru przetwornika do gitary, ważne jest, aby zająć się słoniem w pokoju: budżetem.

Jak być może już zauważyłeś, nie każda marka pobiera takie same opłaty za wykonane przez siebie przetworniki. Opiera się to nie tylko na technologii lub jakości komponentów, ale jest również głęboko związane z godzinami badań i rozwoju, które zainwestowali w stworzenie każdego modelu.

Niektóre marki, takie jak Lollar, Seymour Duncan, EMG, Fishman, Dimarzio, Rio Grande, Lindy Fralin, Lace Sensor Pickups, Fender i Gibson są uważane za marki najwyższej klasy, a ich ceny odpowiadają tej reputacji.

Jeśli twój budżet nie pozwala na ich produkty, masz inne tańsze marki, takie jak na przykład Wilkinson. Pamiętaj, że te tańsze marki są najprawdopodobniej tymi, które stworzyły przetworniki OEM, które już masz w swojej gitarze, więc różnica, jeśli w ogóle, nie będzie tak zauważalna.

Podsumowując, ustal maksymalny budżet na to przedsięwzięcie i nie zapomnij uwzględnić w nim wynagrodzenia technika, ponieważ majsterkowanie z nim może być receptą na katastrofę.

Porozmawiajmy o jakości gitary

Wreszcie, jest to mit, który istnieje tak długo, jak zamienniki przetworników: „nie powinniśmy zmieniać przetworników w wysokiej jakości gitarach”. To nie tylko mit, ale także duży błąd, który może sprawić, że sprzedasz gitarę, która świetnie gra, wygląda świetnie i stroi.

W tym sposobie myślenia, jeśli grasz na przykład na gitarze PRS Modern Eagle, Tom Anderson, Suhr, Pensa, Fender lub Gibson Custom Shop albo na gitarze Knaggs, przetworniki idealnie pasują do gitary, ponieważ tysiące dolarów i setki godziny prac badawczo-rozwojowych tak mówią. Cóż, pomyśl jeszcze raz, ponieważ przetworniki gitarowe z rynku wtórnego mogą sprawić, że brzmienie gitary będzie bardziej odpowiadało twoim upodobaniom lub będzie bardziej przydatne w twoich projektach.

Dlatego nawet jeśli Paul Reed Smith wymyśli najbardziej niesamowite przetworniki do swoich gitar, mogą one nie być dla Ciebie najlepsze. Nie oznacza to, że nie powinieneś grać na jednym z jego wspaniałych instrumentów, które wyróżniają się w każdej innej kategorii.

Podsumowując, powiedzmy to w ten sposób: zmiana przetworników w gitarze jest najtańszym eksperymentem brzmieniowym pod względem instrumentu. Nie wahaj się to zrobić; zawsze możesz ponownie zainstalować oryginalne w dowolnym momencie.

Doskonałym tego przykładem są oryginalne Stratocastery Johna Frusciante z lat 62 i 54 z przetwornikami Seymour Duncan SSL-1 (79 USD). Czy zmodyfikowałbyś oryginalny model z 54 lub 62 roku? Ja też nie, ale ton jest zawsze królem (i John o tym wie).

Czy drogie przetworniki naprawdę robią różnicę w przeciętnej gitarze?

Odnieśliśmy się do mitu, że „oryginalne przetworniki w drogich gitarach są święte”. Wiersz „drogie przetworniki gitarowe sprawiają, że każda gitara brzmi niesamowicie” to kolejny mit.

Rzeczywiście, jeśli kupisz Squier Stratocaster i zainstalujesz na nim Seymour Duncan SSL-1, twoja gitara nie będzie brzmiała jak gitara Johna Frusciante. Dzieje się tak, ponieważ, jak powiedzieliśmy na początku, twój ton jest kombinacją, sumą czynników. Biorąc to pod uwagę, jeśli John jest twoim bohaterem, zainstalowanie tych przetworników może zbliżyć cię do jego brzmienia (oczywiście pamiętając o luce).

Na koniec należy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie:

  • Przetworniki o wysokim wzmocnieniu, zwłaszcza te z aktywnym przedwzmacniaczem, mogą najbardziej modyfikować brzmienie gitary. Zainstalowanie tego typu przetwornika poprawi Twój ton, ale także wzmocni wszelkie jego wady.
  • Zmiana przetworników gitarowych jest najtańszym i najbardziej wpływowym eksperymentem brzmieniowym, jaki możesz wykonać. Dlatego jeśli Twój budżet na to pozwala, spróbuj. Tylko nie oczekuj, że zainstalowanie pary przetworników PRS 57/08 w PRS SE sprawi, że będzie brzmiał równie dobrze jak prawdziwy.

Wniosek

Do tej pory twoja kartka papieru będzie zawierała szczegółowe informacje zawężające zylion opcji dostępnych na rynku do garstki, a nawet lepiej, jednej lub dwóch. Jeśli tak jest, a Twój budżet na to pozwala, podejmij odważny krok i zmień przetworniki w swojej gitarze. Ten niezbyt drogi ruch może sprawić, że pokochasz swój instrument jeszcze bardziej.

Z drugiej strony, jeśli to nie zadziała, możesz po prostu zmienić je z powrotem na oryginały lub sprzedać i wypróbować inny zestaw.

Pamiętaj, że ton jest dynamiczny, organiczny i zmienia się z czasem, tak jak nasz gust muzyczny. Dlatego szukanie różnych dźwięków jest normalne, zdrowe i jest jedną z najlepszych rzeczy w byciu gitarzystą.

Poszukiwanie idealnego brzmienia nigdy się nie kończy, ale zupełnie nowy, fajny zestaw przetworników do Twojego ulubionego topora może zbliżyć Cię o krok do brzmienia, o którym marzysz.

Miłego grania!

zostaw komentarz
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.
Może ci się spodobać też
Relic treatment - hot or not?
Adrian Gonciarz25 mar 20240 komentarzy
Postarzanie gitar - hit czy kit
Moda na "relicing", czy też (może bardziej adekwatnie) "postarzanie" gitar to temat ciągłych dyskusji wśród gitarowych pasjonatów. Idea jest bardzo prosta - sprawić, by nowa gitara wyglądała jak "stary", używany...
Czytaj więcej
The importance of a proper guitar pick
electric guitar
picks
Adrian Gonciarz20 gru 20230 komentarzy
Jak ważna jest właściwa kostka do gry na gitarze
Kostka gitarowa stanowi połączenie, element sklejający rękę z gitarą. Dlatego jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik wpływający na nasz styl gry.
Czytaj więcej
Best boutique Stratocasters not made by Fender
Adrian Gonciarz23 sty 20232 komentarzy
Najlepsze butikowe Stratocastery, które nie zostały wyprodukowane przez Fendera
Jak odróżnić Stratocastera od innych typów gitar? To trudne pytanie, szczerze mówiąc. Istnieje wyraźna linia podziału między Stratocasters a gitarami w stylu Les Paul lub PRS. To, co sprawia, że...
Czytaj więcej
The most iconic guitar finishes
Fender
Gibson
James Tyler
PRS
Adrian Gonciarz16 sty 20230 komentarzy
Najbardziej kultowe wykończenia gitar
Wiemy, że droga do znalezienia idealnej gitary jest trudna. Oprócz wszystkich specyfikacji, które obejmują szczegóły techniczne dotyczące struktury gitary i jej brzmienia, wybieramy gitarę ze względu na jej wygląd. Kiedy...
Czytaj więcej